PHP FONKSİYONLARI

ANASAYFA

Php fonksiyonları ve anlamları

PHP FONKSİYONLARI

Php öğrenme'ye yeni başlayan arkadaşların sıkça karşılacaklarını düşündüğüm ve bilmesi gereken bazı php fonksiyonlarından basit örneklerle anlatmak istiyorum.


STR_REPLACE

str_replace girilen değerleri bizim belirttiğimiz değerlerle değiştirmemizi sağlar.Genellikle güvenlik fonksiyonlarında kullanabiliriz

Örnek 1:

<?php 

$text = "Merhaba Dünya";

$degistir =str_replace("Dünya","Türkiyem",$text);

echo $degistir;

?>

Örnek 1 de ilk olarak php taglarımız açtık ardından text adında bir değişken oluşturduk ve tırnaklar içine değiştirmek istediğimiz değişkeni yazdık "Merhaba Dünya" akabinde degistir adında değişken oluşturduk ve fonksiyonumuzu tanımladık tırnaklar içinde ilk olarak değiştirmek istediğimiz
"Dünya" " , " ayırıp tekrar tırnak içerisinde "Türkiyem" dedik " , " ile ayırdık değişkenimizi belirttik $text ve sonlandırdık.En son olarak echo ile değişkenimizin adını yazarak ekranda gösterdik.


İNCLUDE

include bir php dosyası içine diğer bir php dosyasını çağırmamızı sağlar.

Örnek 2:

ikinci.php
	

	
Burası çağıraçağımız php dosyası
					
									
					
					

birinci.php
		
		
<?php 

include ("ikinci.php");

?>
					
							
					

Örnek 2 Yukarıda Örnek 2 de belirttiğim gibi birinci.php ve ikinci.php adında iki tane php dosyamız mevcut.Çağırmak istediğimiz dosyanın yani birinci.php dosyasının içine include fonksiyonumuzun adını ardından parantez ve tırnaklar içerisinde dosyamızın adını yazıyoruz noktalı virgülle işlemi sonlandırıyoruz.


STRİP_TAGS

strip_tags Değişkenlerin içindeki html taglarını temizleme işlemi yapan fonksiyondur.Silme işlemi yapar ve güvenlik tedbirleri için kullanılır

Örnek 3:

<?php 

$text =strip_tags("<b>Ömer Şenyüz</b>");

echo $text;

?>					
					

Örnek 3 $text adında bir değişken oluşturduk.strip_tags fonksiyonumuzu tanımladık ardından tırnaklar içerisinde html tagları arasına yazımızı yazdık ve echo ile ekranda gösterdik. strip_tags kullanmasaydık Ömer Şenyüz ekranda bold gözükecekti.strip_tags mutlaka kullanmalısınız MySQL,Yorum vb. işlemlerde çok işinize yarayaçağını düşünüyorum.


STRLEN

strlen Fonksiyonu değişkenimizin içindeki karakter sayısını öğrenmemizi sağlar.

Örnek 4:

<?php 

$text =strlen("Bu yazı kaç karakterdir");


echo $text;

?>
					

Örnek 4 $text adında bir değişken oluşturduk.strlen fonksiyonumuzu tanımladık ve parantez tırnaklar içinde Bu yazı kaç karakterdir içindeki karakter sayısını echo ile ekrana yazdırdık.Sonuç :25


FUNCTİON

function Oluşturduğumuz bir değeri ve içine yazdığımız işlemi istediğiniz her yerde kullanmamızı sağlar.Böylece fazla kod yazmaktan kurtulursunuz Aşağıdaki 5 ve 6 örneklerinde 2 farklı şekilde kullanarak anlatmaya çalıştım.

Örnek 5:

					
<?php 

function fonksiyonadi(){
	
	$a ="Bu a değişkeni";
	echo $a;
	
	
}


fonksiyonadi();
?>			
					

Örnek 5 fonksiyonadi adından bir function oluşturduk parantez açıp kapattıktan sonra süslü parantezler içine işlemi uyguladık $a adında bir değişken oluşturduk ve tırnaklar içine değerimizi yazdık ardından echo ile ekrana yazdır dedik.Süslü parantezlerin altında fonksiyon kullanım şeklini görüyorsunuz fonksiyonadi(); bu kodu ben bir kere kullandım siz bir kaç kez kullanın isterseniz ne demek istediğimi anlarsınız.


Örnek 6:

<?php 

function topla($a,$b){
	
$hesapla =$a+$b;

echo $hesapla;
		
}


topla(2,2);
?>	
					

Örnek 6 Örnek 5 de olduğu gibi topla adında function oluşturduk ve dikkat ederseniz parantezler içerisine $a ve $b adında değişken tanımladık Süslü parantezlerin ardından $hesapla adında bir değişken ve toplama işlemi yaptık.En alt satırda function adı ve içerisinde 2,2 yazdığını görüyorsunuz dilerseniz 2,2 sayıların değiştirebilirsiniz ve function işlemini alt alta bir kaç kez yazabilirsiniz sayıları değiştirerek.


SON YAZILAR